Érzékeny terület: a kipirosodott babapopsi

“Akár a babapopsi…” mondjuk gyakran. A babák bőre sokkal nagyobb arányban tartalmaz vizet, kollagént, bőr alatti zsírszövetet. Éppen ettől olyan puha és rugalmas. Viszont a vékonyabb szaruréteg miatt sokkal érzékenyebb is a külső behatásokra, hamar kiszárad, begyullad vagy sérül. Ezt a szülők leggyakrabban kipirosodott, érzékeny, sebes, akár hólyagos popsiként veszik észre, ami nem más mint: pelenkadermatitis. A pelenkával leginkább érintkező felületeken alakul ki, de ha nem vigyázunk, felülfertőződhet gombával, baktériummal is. Nem múló esetben mindenképp fordulj gyermekorvoshoz!

Kiváltó okok

érzékeny kipirosodott babapopsi

Mivel nem vagyok gyermekorvos, nem a súlyosabb esetekről szeretnék írni, hanem sokkal inkább a kiváltó okokról, megelőzésről és az enyhe esetekről. Érzékeny, kipirosodott babapopsit okozhatnak a túl szoros, valamint a műszálas pelenkák, mert ezek a dörzsöléssel, súrolással még érzékenyebbé és irritálttá teszik az amúgy is vékony bőrt. Ezen kívül a pangó széklet-vizelet a fő bűnös: a nedvesség egyrészt feláztatja a bőrt, a vizelet kémhatása pedig irritálja, felmarja. A székletben levő baktériumok és gombák innentől szabad utat kapnak a nedves, meleg közegben a sérült bőrön át a behatolásra.

Mit tegyek, hogy megelőzzem a pelenkadermatitist?

Itt is igaz a mondás: könnyebb megelőzni mint kezelni!

Egészséges popsibőr esetén is oda kell figyelni, hogyan tisztítjuk, mivel ápoljuk. De ha már megvan a baj, a kezelés első lépései mindenképpen az alábbi orvosi tanácsok:

  • Vagy használj jó minőségű, egyszer használatos pelenkát, vagy térj át a mosható, pamut verzióra! A lényeg hogy jól szellőzzön és emellett felszívja amit fel kell szívnia…
  • Gyakori peluscsere, akár óránként, illetve az igény szerint azonnal… Ne pangjon benne semmi! Esetleg ajánlott rövid időkre szellőzni hagyni a területet.
  • Tisztítás: popsimosásra a legjobb a sima, tiszta csapvíz…Babafürdetéskor használj egy pici natúr szappant a vízben feloldva.

A natúr szappanok természetes vajak és olajak elszappanosított vegyületeit tartalmazzák. Nem szárítanak, kíméletesek.
  • Mivel folyó csapvíz nem mindig áll rendelkezésre, ha kell, használj hipoallergén törlőkendőket. A legjobb, ha az alapja glicerines-vizes oldat, a lényeg hogy az összetevő (INCI) lista NE tartalmazzon:
    • alkoholt (Alkohol Denat., Propylene Glycol, Cetyl Alkohol, Ethyl Alkohl), mert szárító, irritáló hatással rendelkeznek
    • mesterséges tartósítószert (Benzalkonium Chloride, Benzoic acid, BHA), mert ezek irritációt okozhatnak, rontanak a kontakt dermatitis tünetein
    • parabéneket (Ethylparabene, Butylparabene, Isobutylparabene), mert ezek szintén mesterséges tartósítószerek, a károsabb fajtából. Önmagukban is kontakt dermatitist okoznak.
    • szilikont, PEG-eket (Dimethicone, 5-PEG, Cyclohexasiloxane), amelyek mesterséges emulgeálószerek, irritálhatnak
    • mesterséges szín- és illatanyagokat (Parfum/Fragrance, Buthylphenyl Methylpropional), amelyek allergizálnak, irritálnak.
    • hintőporokat, babapúdereket (Talc), mert a benne található talkumot be is lélegezheti a baba, ami légzőszervi problémákhoz is vezethet.

Hogy kezeljem az enyhén kipirosodott babapopsit?

  • Használj natúr popsikrémeket! Anyaga legyen minél sűrűbb, hogy vékony vízzáró réteget képezzen a bőrön és megóvja a popsi bőrét a felázástól. Amit bátran kenhetsz a babapopsira:
    • shea vaj: bőrnyugtató hatású, sűrű állagú természetes vaj. A benne található allantoin gyulladáscsökkentő, nyugtató hatású anyag, segíti a sebgyógyulást is. Csökkenti a viszketést, irritációt, és akár ehető is 🙂
    • természetes olajak (szezámolaj, mandulaolaj): puhítják a bőrt anélkül, hogy feláztatnák. Védő réteget alkotnak a bőr számára, antioxidáns és vitamintartalmuk pedig segít a regenerációban.
    • dexpanthenol: más néven B5-provitamin, segíti a sérült hámszövet újraképződését.
    • lanolin, glicerin: többnyire a gyógyszertári készítmények, alapkrémek szokták tartalmazni. A lanolin, más néven gyapjúzsír, hasonló a faggyúhoz. Nem irritál, és lipidgazdag védő réteggel vonja be a bőrt. A glicerin állati és növényi zsírokban is megtalálható, nem irritál, jó vízmegkötő.
    • cink-oxid: bőrvédő, gyulladáscsökkentő ásványi anyag. Általában viszkózus, vízlepergető, zsíros jellegű kenőcs tartalmazzák.
    • jótékony hatású növény az aloe vera és a körömvirág gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásuk miatt.

 

További tudnivalókat olvashatsz itt!

Szerző
Orvos, bőrgyógyászati tanácsadó, esztétikai szakértő