Természetes? Mesterséges? Légy kritikus!

Ha az ember elkezd érdeklődni az után, hogy mégis mit érdemes megenni, használni, magunkra kenni, az első lépés hogy beírjuk google-ba. Nos az a szomorú, hogy ha beírjuk a natúkozmetikum vagy a bio szót, rengeteg olyan találat is kijön, amik félelemkeltéssel, marketingcéllal próbálnak különböző tévhiteket terjeszteni. Az igazság azonban az, hogy azon kívül hogy divatos, nem minden natúrkozmetikum “jó”, és főleg nem mindenkinek, és nem minden “rossz”, ami nem-natúr. Sajnos csodaszer nincsen, tehát amiről azt állítják hogy mindenre, vagy mindenkinek jó, az valójában senkinek…

Aminek hatása van, annak lehet mellékhatása is, ugyanúgy lehetsz például allergiás különböző növényi összetevőkre, mint mondjuk egy antibiotikumra. Éppen ezért legyél kritikus, ha a bőrödről van szó!

A natúrkozmetikum eredetileg azt jelenti, hogy főként növényi, vagy természetben is megtalálható alapanyagokból készült. Ha pedig még a bio vagy organikus jelzők is jelen vannak, akkor elvileg vegyszermentesen termesztett növények felhasználásával készült. Itt is vannak sajnos csalások, mert ráírják hogy organikus, és közben kiderül, hogy csak 70%-ban az, a maradék 30%-t pedig olyan összetevők adják, amik inkább jobb lett volna ha bele se kerülnek. Ha ezt ki szeretnéd zárni, olvasd el az INCI listát, és tájékozódj arról hogy mik azok amiket el szeretnél kerülni.

Orvosként szeretnék írni egy pár szót a “natúr” szót érintő érvekről és ellenérvekről

Pro:
  • Nem tartalmaznak mesterséges illatanyagot, színezéket, ami azért jó, mert ezek irritálhatják a bőrt, arra érzékenyeknél előjöhet az ekcéma, vagy fellángolhat a pikkelysömör.
  • Nem tartalmaz káros tartósítószereket pl. parabént, ugyanis ezek irritálhatnak, rákkeltőek lehetnek. Vannak nem-káros tartósítószerek is, mint a C-vitamin, E-vitamin, tejsav, illóolajok, amiket bátran használhatunk.
  • Nem tartalmaznak szilikonokat, tehát nem öregítik hosszú távon a bőrt.
  • Természetes vitaminokat és antioxidánsokat tartalmaznak (pl. C-vitamin), amik könnyebben beszívódnak és jobban tolerálhatók, mint a hordozóanyagba ágyazott analógok.

 

Kontra:
  • Mivel nincs benne szilikon, tartósítószer, ezért sokszor nehezebben terülnek, és könnyebben romlanak. Egyeseket érdemes hűtőben tartani.
  • Ugyanúgy lehetsz allergiás egy összetevőre mint bármi másra! Aki például latexallergiás, reagálhat a shea vajra, vagy ha érzékeny vagy a szőlőre, ne használj szőlőmag olajat sem. Mielőtt új kozmetikumot kezdesz használni az arcodon, minden esetben érdemes kipróbálni az alkarodon.
  • Mivel nem csodaszerekről van szó, ahogy a nem-natúr kozmetikumok sem, a natúrkozmetikumok sem jók “mindenre”. Ha nem sikerül megtalálnod a neked megfelelőt összetevőt vagy módszert, attól nem lesz jobb hogy natúr. Ha például zsíros a bőröd, hiába kensz rá shea vajat vagy olajozod növényi szérumokkal, a probléma akár súlyosabb is lehet mint előtte volt.
  • Mindennek van határa!

Érdemes kipróbálni a természetes összetevőket, de vannak olyan súlyos állapotú aknés, pikkelysömörös, ekcémás állapotok, ahol mindenképp patikai készítményhez, gyógyszerhez, és elsősorban orvoshoz kell fordulnunk. Ilyenkor a natúrkozmetikumok inkább megelőzésnek jók.

Számolni kell vele, hogy nem minden szépségápolási termék hatásosabb csak azért, mert natúr. Szappanból például egyértelműek kijelenthető, hogy a natúr jobb mint a mesterséges, mert ugyanúgy tisztít, csak mellette nem irritál, ápol, hidratál. Ugyanez nem mondható el például a dezodorokról, samponokról. Ha például nem jellemző rád a túlzott izzadás, remek választás egy natúr krémdeo. De ha nagyon izzadós vagy, vagy hormonális zavarod van, próbálkozz mesterségesen “feltúrbózott” verziókkal, vagy fordulj orvoshoz. Ha a hajad teljesen normális, vagy inkább zsírosodó, érdemes kipróbálnod egy hajra is való natúr szappant vagy mondjuk aloés sampont, de ha száraz, töredezett, igénybe vett hajad van, nem fogja megoldani a problémát.

 

 

Szerző
Orvos, bőrgyógyászati tanácsadó, esztétikai szakértő