Tények és tévhitek a natúrkozmetikumokkal kapcsolatban:
-
A natúrkozmetikum drágább, mint a nem-natúr
Mesterséges összetevőkkel telenyomott kozmetikumok is lehetnek iszonyatosan drágák, sőt, a luxus krémek nagy része nem natúr. Ezzel szemben van rengeteg hazai kisebb márka, akik nem költenek milliókat marketingre, így olcsón tudsz beszerezni alapdarabokat. Itt sem igaz a “minél drágább, annál jobb” szlogen. Sokkal költséghatékonyabb ha hatóanyag és összetevő alapján megkeresed a neked megfelelőt, mintha mindent kipróbálnál és kapásból elhinnéd hogy ami drága, az jó.
-
Amit a természet alkotott, az csak jó lehet
Ha allergiás reakciót észlelsz, vagy a használat során a bőröd állapota rosszabbodik, azonnal hagyd abba, ne erőltesd. Ha például túl zsírosnak érzel egy zsírbázisú krémet mint például a natúr shea vaj, mangóvaj, kakaóvaj, próbáld ki először, hogy vizes bőrre kened fel. De ha így sem vagy elégedett, válts vizes bázisúra. A természetes illóolajok, alapanyagok pedig éppúgy allergizálhatnak, mint a mesterségesek.
Ha kiütések, hámlás, vörösség jelenik meg a bőrödön (nem feltétlenül ott, ahova kented), válts illatmentes termékekre. |
-
Ami mesterséges, az nem jó a bőrnek
Rengeteg mesterséges hatóanyag vagy mesterségesen koncentrált kivonat van. Ezek pont a sokkal nagyobb töménység vagy az esetleges jobb hasznosulás miatt nagyon hatásosak. Például érett bőrre való anti-aging hatóanyagokból a natúr összetevőjű ápolókat inkább kiegészítőnek használnám, de ha igazán látványos hatást akarsz elérni, mindenképpen koncentrált és színtiszta hatóanyagokat használj.
Mit javaslok?
A legfontosabb, hogy ahelyett, hogy egyes gyártók termékeiből, reklámszövegekből indulnál ki, a saját bőrödnek megfelelő kozmetikumot és ápolási rituálét keresd. Nem titok, hogy én is inkább a natúrkozmetikumokat preferálom, de ha valami nem válik be, vagy legjobb tudásom szerint nem fog beválni, azt nem használom.
Válaszd ki a neked megfelelő termékeket 4 +1 lépésben!
-
Határozd meg a bőrtípusodat!
Válaszd ki, hogy a négy alap bőrtípusból melyikbe tartozol. Így sokkal könnyebben el tudod dönteni, hogy milyen ápolási rituálé és milyen alapanyagok valók neked. Ha száraz-normál bőröd van, használj egyszerű lemosókat, vagy krémes habú natúr szappanokat, és fektess hangsúlyt a hidratálásra. Ápolásként nyugodtan használj zsírbázisú hidratálókat (vizes bőrön) és növényi olajokat. Ha a zsíros-vegyes típusba tartozol, használj fekete szappant, erőteljesebb (de alkoholmentes!) tisztítókat, időnként hámlasztókat. A hangsúlyt inkább a tisztításra fektesd, került a zsírbázisú és olajos termékeket. Ápolásra is csak géles állagú, vizes bázisú krémeket használj.
-
Definiáld a problémát
Nem feltétlenül muszáj, hogy legyen valamilyen bőrproblémád, de a kevésbé szerencséseknek akár több is van egyszerre. Fontos azonban, hogy ha nem a bőrtípusodnak megfelelően ápolod a bőröd, számodra korábban ismeretlen problémákkal is szembesülhetsz.
-
Keress a problémáidra, bőrtípusodra megfelelő hatóanyagokat
Életkorod, bőrtípusod, és esetleges problémáid alapján keress hatóanyagokat! Ha elsősorban natúr összetevőkben gondolkozol, először válassz bázist, ami az ápoló alapja lesz (az INCI listán az első helyen szerepel). A lemosók általában vízbázisúak (“Aqua” az első helyen), a krémek pedig lehetnek víz vagy zsírbázisúak (pl. “Butyrospermum Parkii Butter” a shea vaj).
A natúr szappanok alapanyagait természetes vajak elszappanosítási reakciójával nyerik ki. Ha zsíros-vegyes a bőröd, bátran használj aktív szenet tartalmazókat, ha száraz-normál, akkor pedig shea vaj, kókuszolaj, kakaóvaj alapúakat. Ha érzékeny a bőröd, kerüld az illatanyagokat, illóolajokat! Ha pigmentfoltos, igénybe vett bőröd van, magas antioxidáns tartalmú készítményeket használj, a legjobb hatásfokot nagy koncentrációjú szérumok használatával fogsz tudni elérni. -
Keresd meg azokat a termékeket, amikben ezek benne vannak
Ha nagyjából megvan, hogy milyen a számodra ideális termék jöhet a vadászat például krémmánián 🙂
+1: zárd ki azokat az összetevőket, amikre érzékeny vagy, illetve amiket ismereteid alapján nem szeretnél magadra kenni! |
Ha például egy termékre ráírják hogy natúr, meg organikus, és mégis megtalálod az INCI listában a dimethicone-t, vagy az SLS-t (Sodium Laureth Sulfate), bátran hagyd ott… Ha viszont súlyosabb bőrproblémáid vannak (extrém érzékeny, súlyos ekcéma, gyulladt akné), kénytelen vagy megalkudni és eltekinteni ezektől az adalékoktól, és patikai hatóanyagokat használni.
Ha nincs kedved keresgélni, vagy nem vagy biztos magadban, keress bátran tanácsért!