A pigment foltok kialakulásának számtalan oka lehet. Állhat valamilyen egészségügyi probléma a háttérben, ilyenkor a legfontosabb hogy ezt rendezzük. Ha valamilyen hormonális zavar okozza a hajlamot, forduljunk endokrinológushoz. Ha valamilyen nem-fertőzéses eredetű bőrbetegségünk van, kezeljük bőrgyógyászati tanácsoknak megfelelően, és a kezelés mellett megelőzésként használjunk antioxidáns tartalmú krémet.
Nem kell beletörődnünk ebbe az egészségügyi probléma által okozott kellemetlen állapotba, a lejjebb említett orvosi kezelési módszerek közül ugyanis van, amit ilyenkor is alkalmazhatunk.
Ilyen esetben azonban kifejezetten fontos a bőrgyógyászati tanácsadás és az orvosi kontroll. |
Van, ami nem igényel kezelést
A bőr természetes érése során megjelenhetnek az ún. „öregségi foltok” is, amelyek kezelést nem igényelnek, ám a legtöbb nőnek esztétikai problémát okoznak. Legjobb, ha megelőzzük a kialakulását, hiszen kezelésük elég nehézkes és bizonytalan: használjunk napvédő krémet, kerüljük a leégést, a túlzott szolárium-használatot. Nyáron akár a hétköznapokban is óvjuk arcunkat napvédő arckrémmel vagy fényvédőt tartalmazó BB krémmel. Ha azonban már kialakultak foltjaink, nehéz dolgunk van, a legtöbb eltüntetésre hivatott krém ugyanis igen keveset használ. Vannak azonban kombinált orvosi megoldások, amik kúraszerűen alkalmazva jelentősen javíthatnak bőrünk textúráján és szín-összetételén. A kezelések után azonban még fontosabbá válik a fokozott fényvédelem, mert az újra-kialakulás esélye még az eredetinél is nagyobb.
Pigmentfoltok orvosi kezelése
A leghatékonyabb orvosi pigment halványító módszerek a bőrfelület lecsiszolásán alapulnak. Mivel az éppen megvadult melanin-termelő sejtek az elszarusodó hám legalsó rétegében helyezkednek el, mindenképpen mélyreható beavatkozás kell ahhoz, hogy elérjük.
Erre alkalmas fizikai módszer a mikrodermabrázió, vagy a hidrodermabrázió, amelyek kémiai alternatívája az enzimes vagy savas hámlasztás. |
Ilyenkor eltávolítjuk a bőr legfelső, elhalt rétegét, és a benne levő felesleges pigment-anyagok egy részét is. Így serkentjük a normál regenerációt is, valamint a megnyílt bőrszerkezet kiválóan alkalmassá válik különböző hatóanyagok bejuttatására. Itt elsősorban nem krémekre gondolok, mivel a mikro-sérülések mentén a lipid-bázisú, zsíros anyagoktól a bőr begyulladhat, elfertőződhetnek. Vannak azonban olyan vizes bázisú vagy liofilizált hatóanyag tartalmú készítmények, amelyek a lecsiszolt bőrfelületre való steril eloszlatásakor könnyen és kockázatmentesen beszívódnak. Ezek elsősorban magas antioxidáns tartalmú szérumok és kozmeceuticalok, amiket nem csupán kozmetikai szinten hatnak, hanem kifejezetten orvosi beavatkozásokhoz fejlesztettek ki a gyártók. Koncentrált hatóanyag tartalmukkal tovább támadják a még megmaradt pigment sejteket.
A hatóanyag bejuttatás a csiszolás helyett kombinálható még különböző orvosi mikro-tűs eljárásokkal is. |
Ezek a kezelések amellett, hogy segítenek bejuttatni a megfelelő rétegbe a pigment-halványító antioxidánsokat, serkentik a regenerációt és bőr-rejuvenációs hatással bírnak. Választhatunk bőrcsiszolás és sérülés nélküli bejuttatást is, mint például az ultrahang, rádiófrekvencia vagy egyéb elektro-porációs eljárások. Ezek kevésbé kellemetlen kezelések, azonban nyilván a hatás is kisebb fokú lesz.
Az ilyen jellegű intenzív és kombinált kezelések – mint feljebb írtam, minden kezelés alkalmával halványítják a foltokat és egyenletesebbé teszik a bőrszínt. Gyakori ismétlés szükséges, akár heti 2-3-szor, összesen kb. 10 alkalommal. Egy ilyen kúraszerű kezelés-csomag után már elég látványos textúra és színharmónia javulást érhetünk el, ám az utókezelés elengedhetetlen egy ilyen kúra után. Mindenképpen az év kevésbé napsütötte évszakaiban történjen a kezelés! Még így is, minden kezelés után erősen ajánlott magas faktorszámú fényvédő krém napi használata, amelyet kombinálhatunk valamilyen divatos kalappal. Kerüljük a direkt napsugárzást, szoláriumot, és fokozottan ügyeljünk bőrünk kíméletes hidratálására.