Mire ügyelj a nyáron? A nyári bőrápolás szabályai

Akár száraz, akár zsírosabb bőröd van, biztosan megfigyelted már, hogy nyáron csúszósabb, fénylőbb a bőr. Helytelen ápolás mellett előjöhetnek a pattanások, mitesszerek, apróbb bőr-egyenetlenségek is. Ez a meleg hatására fokozódó faggyú-termeléstől és verejték-elválasztástól van. Extra száraz bőrűeknek ez jó hír, ugyanis kevésbé hajlamos a bőr kiszáradásra, berepedezésre, kicsit helyreáll a természetes védő réteg. Lássuk azonban mik a nyári bőrápolás szabályai, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy nyáron is jól érezd magad a bőrödben!

Válts vizes alapú krémre!

mennyire károsak a kőolajszármazékok

Nem mindegy ugyanis hogy milyen bázisú a krémed: vannak vizes bázisú és olajos bázisú krémek is. Mivel az összetevők mennyiségük alapján vannak felsorolva a krémekben, az első dolog amit meglátsz az “Ingredients” felirat alatt, az a krém bázisa, ebből tartalmaz a legtöbbet. A természetes alapú, natúr krémekben általában valamilyen olaj vagy vaj az alapanyag (például shea vaj). Ezek nem irritálják a bőrt és remekül hidratálnak, azonban enyhén olajos érzetet kölcsönöznek. Érdemes őket inkább este használni, vagy ha zsírosabb a bőröd, eltenni télire. A vizes bázisú krémek “Aqua” felirattal kezdődnek, továbbra sem mindegy azonban, hogy a többi összetevő micsoda. Az első 5 összetevő közt ne legyen “kőolaj származék” (pl. paraffinum, petrolatum, mineral oil), ugyanis ezektől szintén zsírosabb érzetű, fénylő lesz a bőr.

Külső-belső hidratálás

Teljesen lemondani a hidratálókról azonban zsíros bőr esetén sem okos ötlet.  Bár a fokozott faggyú-termelés miatt ez nem érződik, de az igénybe vétel ugyanúgy dehidratál. Az izzadás, a nap szárító hatása, esetleg a sós víz miatt mindenképpen szükséges a felszíni hidratálás. Használj időnként hámlasztás után egy jó pakolást vagy egyszerű éjszakai krémet. A krém azonban nem elég: akárcsak bőröd, egész szervezeted fokozottan igényli a hidratálást. Fogyassz tehát legalább 1 literrel több folyadékot, mint télen szoktál!

Az antioxidánsokról

Az sem mindegy, hogy vizes bázisú krémed milyen aktív összetevőket tartalmaz. Télen fontosabb szempont a hidratálás mellett a puhítás, nyáron azonban előtérbe kerülnek a tisztító és antioxidáns hatóanyagok.

Az antioxidánsok egyfajta “belső tisztítók”. Semlegesítik az oxidáló hatású szabadgyököket, csökkentik a melanin termelődését.

Így nem csak lassítják a bőr öregedését, hanem halványítják a pigment foltokat, segítik a napkárosodott bőr regenerációját.

Jó természetes antioxidánsok a festékanyagot és C-vitamint tartalmazó gyümölcsök, mint a sárgarépa karotinja, a sárgabarack mag olaja, a gránátalma vagy vörösáfonya kivonat.

Mivel a pigmentfoltokra fokozottak igaz, hogy megelőzni könnyebb mint kezelni, mindenképpen használj fényvédőt! Ha kevésbé napérzékeny, könnyen barnuló bőröd, barna hajad van, elég lehet egy fényvédővel dúsított nappali krém vagy BB krém használata. Ha azonban szőke vagy vörös hajú vagy, könnyen leégsz, mindenképpen használj 20-30 SPF számú fényvédőt.

Tisztítás

Ahhoz hogy bőröd megfelelően el tudja végezni kiválasztó funkcióját, tudjon lélegezni és regenerálódni, kulcskérdésű a tisztítás és a hámlasztás. A reggeli arctisztító használattal eltávolítod az éjszakai krém vagy olaj maradványait, tehát a nappali melegben bőröd sokkal könnyebben tud kiválasztani. Este talán még ennél is fontosabb az arclemosó használata: ugyanis nyáron sokkal magasabb a szálló por és pollen koncentráció. Ezek az izzadt bőrön, vagy akár a megfelelő fényvédő vagy hidratáló krémen is meg tudnak tapadni, és irritálhatják, eltömíthetik a bőrt.

Ha száraz bőröd van, használj egyszerű micellás vizet, ha pedig zsírosabb vagy vegyes a bőrtípusod, keresd a teafa, menta, citromfű vagy mangó kivonatot tartalmazó lemosókat. Ezek a természetes összetevők nem csak szárítják, hanem fertőtlenítik is a bőrt, így nehezebben tömődnek el és gyulladnak be a pórusok.

Vigyázz, mert a legtöbb szárító hatású, zsíros bőrre ajánlott arclemosó tartalmaz valamilyen alkoholt (Alcohol Denat, Alcohol Ethoxylate).

Ezek amellett hogy – kicsit túlságosan is – szárítanak, irritálhatják a bőrt és hozzáadódnak a bőrkárosító hatások (pl. UV fény) öregítő hatásához.

Hámlasztás

A megfelelő regeneráció alapja a rendszeres megújítás a bőr elhalt hámsejtjeinek eltávolításával. Én a legkíméletesebbnek az enzimes peelingeket tartom, az AHA savas hámlasztásról egy másik bejegyzésben írok.  Fontos azonban hogy mindenképp este hámlassz, mivel a csökkent védekező képességű bőr könnyebben pigmentálódik, másnap tehát került a direkt napsugárzást és használj kiegészítő fényvédőt.

Ha orvosi bőrcsiszolásra, mikrotűs bőrmegújító kezelésre vállalkozol, ez a figyelmeztetés egy hétre szól!

Viszont jó hír, hogy a lehámlasztott, lecsiszolt felszínű bőrön minden sokkal könnyebben felszívódik, tehát elő az antioxidáns tartalmú pigment halványító hatóanyagokkal és a hidratáló, sejt regeneráló, anti-aging összetevőkkel!

 

Szerző
Orvos, bőrgyógyászati tanácsadó, esztétikai szakértő