Mit is jelent valójában a problémás bőr

Túl száraz? Túl zsíros? Pigmentfoltos? Vagy éppen rozáceás?

Ezerféle módon jelenhet meg a problémás bőr, akár egyénen belül is egyik típus váltja a másikat. Hormonrendszerünk, táplálkozásunk, vagy akár az évszakok változása is befolyásolja, hogy éppen hogy nézünk ki.

Alapvetően az, hogy bőrünk száraz, vagy inkább zsíros, nem probléma, hanem bőrtípus kérdése. Mivel azonban a száraz bőr gyakrabban társul irritált, gyulladt, atópiás bőrproblémákhoz, a zsíros pedig komoly rizikófaktor az aknékra, fontos a megfelelő tisztítás és ápolás. Ha tehát pontosan felméred, hogy milyen típusú a bőröd, és annak megfelelően ápolod, csökkentheted az esélyét annak, hogy valódi “bőrproblémával” kelljen szembesülnöd.

De mit is jelent valójában a problémás bőr?

  1. Atópiás, irritált típus

    Gyakorlatilag bármi irritálhatja a bőrünket. Leggyakrabban élelmiszerek, tejtermékek, hétköznapi allergének, mosószerek, műanyagok, szélsőséges időjárási viszonyok említhetők oki tényezőként. A bőr kipirosodik, viszkethet, apró korpázó hámlás jelenik meg. Az irritáció legsúlyosabb formája az atópiás dermatitis, ami egy NEM fertőző, gyulladásos bőrbetegség. A bőr viszket, vörös, száraz, akár hólyagos is lehet.
    Mivel allergiás eredetű reakcióról van szó, kezelésében elengedhetetlen az oki terápia. Mindenképpen fel kell tárni, mik azok az időszakok, amikor a tünetek rosszabbodnak, esetleg milyen étel provokálhatja, van-e valamilyen kontakt tényező illetve súlyosbító faktor.

    Szükséges a bőr gondos ápolása, ahol a legfontosabb szempont a kíméletesség. A bőrt kíméletesen, langyos vízzel és semleges mosakodóval érdemes tisztítani, közvetlenül tisztítás után pedig elengedhetetlen a hidratálás.

    Használj bátran bőrnyugtató növényi összetevőket tartalmazó termékeket, jótékony gyulladáscsökkentő hatású például az aloe vera, a sárgabarackmagolaj és a jojobaolaj.

    Rendkívül jó és kíméletes hidratáló az argánolaj és a kókuszolaj. Kerüld az olyan szintetikus adalékanyagokat mint a szilikonok, parabének, mesterséges színezékek és tartósítószerek, mivel ezek szintén oki tényezőként szerepelhetnek a folyamatban.

  2. Hiperérzékeny, rozáceás típus

    A hiperérzékenység egy olyan bőr-állapot, amely túlreagál olyan különböző környezeti ingereket, amiket a normál bőr jól tolerál. A kiváltó ok lehet hőmérséklet, UV-sugárzás, táplálék, vagy akár az alkohol. Az allergén hatására a bőr kivörösödik, hámlik, a kitágult hajszálerek pedig csak lassan térnek vissza újra a nyugalmi helyzetbe. Az ismételt irritáció hatására a tágult erek egyre vastagodnak, az orcán, állon, homlokon diffúz bőrpír jelenik meg. Súlyos esetben a gyulladás miatt pigmentált foltok és gennyes hólyagok is kialakulhatnak.

    A kezelés első lépése súlyos esetben a gyulladás mérséklése, szükség esetén antibiotikumos kenőccsel. Ha ilyen súlyos fázisban vagy, ne félj bőrgyógyásztól kérdezni!

    Ezen kívül használhatunk cink-oxid tartalmú ecsetelőket, valamint érösszehúzó és fertőtlenítő hatással rendelkező teafa olaj és citromfű olaj tartalmú krémeket. Az antioxidánsok mint a sárgarépa olaj, szőlőmagolaj, barackmagolaj segítik az esetlegesen kialakult járulékos pigmentfoltok halványítását. Fontos hogy ne használjunk alkoholos, mentolos arclemosókat, tonikokat, ugyanis ezek fokozzák a vérkeringést és a bőrpírt.

  3. Zsíros, aknéra hajlamos bőr

    A probléma általában pubertás korban kezdődik, amikor a nemi hormonok miatt fokozódik a bőrben a faggyútermelés. Ez az állapot az úgynevezett seborrhea, ami önmagában is hajlamosít aknéra. A fokozott faggyútermelés miatt eltömődnek a pórusok, és pattanások, vagy nagyobb aknék jöhetnek létre. A zsíros bőrön a baktériumok is könnyebben elszaporodak, amelynek következtében a bőr irritált és gyulladt lesz. Súlyosbítják a tüneteket egyes élelmiszerek, tejtermékek, a helytelen bőrápolási szokások, valamint nem megfelelő smink használata.
    Aki ezzel a bőrproblémával él, nyilván tudja: tilos nyomkodni. Az aknék megnyitásától heges, vagy pigmentfoltos lesz a bőr, és a kiváltó ok megléte miatt semmivel nem múlik el hamarabb.

    Fontos a rendszeres és kíméletes tisztítás, használhatunk cink-oxid vagy teafa olaj tartalmú lemosót, gélt, valamint urea tartalmú kenőcsöt.

    Tartózkodjunk a zsíros hidratálóktól, olajoktól és sminkektől, ezek ugyanis nem segítik az eltömődött pórusok tisztulását. Szintén figyelj oda, hogy sok lemosó tartalmaz valamilyen alkoholt (Alcohol denat. néven szokott futni), ami nem csak hogy irritál, hanem túl is szárítja a bőrt. Ez azt jelenti, hogy ha túl agresszíven távolítod el a bőr faggyúrétegét, azzal csak még gyorsabb zsírsav termelésre fogod serkenteni. Válassz kíméletes lemosót, amit kiegészíthetsz a rendszeres hámlasztással.

  4. Pigmentfoltos, igénybe vett bőr

    A hegek, pigment foltok, tág pórusok kialakulásában a közös, hogy valamilyen krónikus irritáló folyamat eredményeképpen jönnek létre. Bár problémát nem okoz, esztétikai jelentősége van. A legegyszerűbb irritáló tényező az UV-sugárzás, a legtöbb pigment folt tehát az olyan napsugárzásnak kitett helyeken jön létre, mint orca, orrhát, homlok, dekoltázs, váll. Létre jöhet hormonális hatásokra, vagy bőrgyulladást követően, ezekről bővebben itt olvashatsz.

    A pigmentációt mérsékelhetjük antioxidáns tartalmú hatóanyagokkal, mint például a nagy koncentrációjú C-vitamin és A-vitamint.

    Az orvosi esztétikai beavatkozások, mint a savas hámlasztás, lézeres hámlasztás, mezoterápia, bőrcsiszolás mind a bőr regenerálódó képességét használják ki: eltávolítják a felső elhalt hámréteget, az újonnan képződött szaruréteg pedig már kevesebb pigmentet fog tartalmazni.

 

Szerző
Orvos, bőrgyógyászati tanácsadó, esztétikai szakértő